Yeşilin Her Tonu Bartın Kumluca

Kumluca Hakkında Genel Bilgi:

Batısında Kozcağız, Doğusunda Abdipaşa, Kuzeyinde ilimiz Bartın Güzeyinde Safranbolu ile çevrelidir. Genel olarak Kumluca Düz bir arazi üzerine kurulu olup köyleri dağlık ve orman arazisi olup eğimlidir.

Kumluca’da Bir Adet sağlık Ocağı (A.S.M), Jandar ma Karakolu, 3 Adet orman işletme şefliği, Ziraat Bankası, Ptt şubesi çeşitli Stk’lar bulunmaktadır. Eğitim olarak 1 tane İlkokul 1 tane Yatılı Bölge Okulu (YİBO) 1 tane Çok Programlı Lisesi ve İmam Hatip Ortaokulu mevcuttur.

İklim ve Bitki Örtüsü

Karadeniz iklim özelliklerini taşımakla beraber, Her mevsim yağışlı yazlar sıcak kışlar soğuk ve kar yağışlıdır.

Nüfus:

1912 – 2000 yılları arası: 2892

2007 (ADNKS) GÖRE 2393’tür.

Kumluca’ya Ulaşım

Batı yönünden Bolu Yeniçağa-Mengen-Devrek-Çaycuma- Bartın-Kozcağız karayolu ile ve doğu yönünden  Karabük-Safranbolu-Abdipaşa karayolu ile sağlanmaktadır.

Kumluca’da Gezilecek Yerler

Gezen Yaylası merkeze 8 km uzaklıktadır. Beldede Alabalık tesisleri mevcut olup dışarıdan gelen vatandaşlarımıza hizmet etmektedir. Cal Alabalık Tesisleri Gezen yaylası yolu üzerindedir. Zafer Alabalık tesisi Beldemize bağlı Zafer köyünde’dir. Zafer Alabalık tesisinde gölet içerisinde yüzen kamelyalar mevcuttur. Doğanın bize sunduğu son yerimiz ise Aksu ve Karasu şelaleleridir. Karasu Şelalesi Fotoğraf ve doğa tutkunları görülmeye değer bir destiasyondur.

Aksu şelalesi kumlucaya 18 km uzaklıktadır.

Kumluca yöresinde, Acı Bal(tüketirken mutlaka dikkatli olunmalıdır.), Pekmez, Pestil, Manda Yoğurdudur. Cuma günleri Pazar kurulmaktadır yöreye özgü çeşitli sebze ve meyveler yerli halk tarafından üretilip satışa sunulmaktadır.

Kumluca’dan Kareler

Detaylı Bilgi İçin Kumluca Belediyesinin Web Sitesini Ziyaret Edebilirsiniz.