VLite İle Windows 7 Hazırlama (Katılımsız)

Vlite programı , ne kadar Windows Vista için hazırlananmış olsa da Windows 7 ‘de de çok başarılı bir katılımsız Kurulum DVD si hazırlamamıza olanak veriyor.

Vlite ücretsiz olup , katılımsız kurulumda en ince ayarları yapmamızı sağlıyor.

Programı http://www.vlite.net/download.html adresinden son versiyonu ücretsiz indirebilirsiniz.

Vlite ile Windows 7 katılımsız kuruluma ilk önce programı kurmak ile başlıyoruz.

Windows 7 Easy Transfer

VLite İle Windows 7 Hazırlama

Programı kurduktan sonra çalıştırdığımız zaman bize aşağıdaki gibi sözleşme maddelerini açıklıyor. “I Agree ” butonuna basarak devam ediyoruz.

VLite İle Windows 7 Hazırlama

 – Açılış sayfası geldiğinde bizden ” The Windows® Automated Installation Kit (AIK) for Windows® 7 ” istiyor. Bu dosyayı http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyID=696dd665-9f76-4177-a811-39c26d3b3b34&displaylang=en linkinden indirebiliriz. Boyut olarak 1.66 Gb veri içeriyor. Bu dosya  işletim sistemlerini özelleştirmeye yarar.

VLite İle Windows 7 Hazırlama

Programı çalışır duruma getirdikten sonra , ara yüzümüz ekrana gelecektir. Burada dil seçeneklerinin fazla olması ve Türkçenin de buna dahil olması programın bir diğer artısı olarak göze çarpıyor. İsteğe bağlı Türkçe dil seçeneğini seçiyoruz.

VLite İle Windows 7

Bu adımda ekranda görüldüğü gibi “Gözat” butonuna basılarak kurulum dosyamızın yeri gösterilir.

VLite İle Windows 7

2. adımda “Görevler” sekmesi altında kurulum dosyamızın nelere sahip olacağını (Entegrasyon , Bileşenler , İnce Ayarlar , Katılımsız Kurulum , Ön Yüklemeli ISO ) seçilerek devam edilir.

VLite İle Windows 7

Eğer ki “Entegrasyon” seçmiş isek ; kurulumumuzda düzeltmeler yapabilir , sürücü yükleyebilir ve dil paketleri entegre edebiliriz.

VLite İle Windows 7

Bileşenler kısmında çok ayrıntılı bir ayarlama bölümümüz geliyor. Bu kısımda yapacağınız ayarlamaları çok dikkatlice ve bilerek yapmalısınız ki işletim sisteminiz sorunsuz biçimde kurulup kullanılabilsin. Ayrıca size yardımcı olması için bileşenlerin üzerine geldiğiniz zaman yan tarafta açıklaması ve ne işe yaradığı gösterilmekte. Bu ayarlardan karşımıza ilk önce ağ yapılandırmamız geliyor.

VLite İle Windows 7

  • Daha sonra dil seçenekleri gelmekte. Burada seçim yaparken ; kullandığınız işletim sistemi dili , kuracağınız driverlar veya diğer bileşenler ile uyumlu olmasına dikkat edilmeli.

VLite İle Windows 7

  • Donanım desteğine geldiğimizde , seçeneklerde bulunan donanımlardan kullanabileceğimiz olanları seçersek daha optimize bir işletim sistemimiz olacaktır.

Donatılar kısmında ise , Windows’un diğer bileşenleri görülmekte. Buradan istemediğimiz veya kullanmayacağımız bazı bileşenleri kaldırabiliriz.

VLite İle Windows 7

  • Servisler kısmındaki ayarlamalar için gerçekten uzman bilgilere ihtiyaç olduğunu belirtmek gerekiyor. Aksi halde sisteminiz düzgün çalışmamakla birlikte kurulmayabilirde.

VLite İle Windows 7 Hazırlama (Katılımsız)

  • Sistem sekmesinde , yine bileşenlere göre seçeneklerimizi ekleyip çıkartabiliyoruz. Bu sekme içerisinde Bitlocker , Defender , Sistem Geri Yükleme ve Kolay Aktarım gibi bileşenler yer alıyor.

VLite İle Windows 7 Hazırlama (Katılımsız)

  • Bileşenler kısmında son olarak sürücüler kısmını görüyoruz. Windows 7’de default olarak gelen bazı sürücüleri de buradan çıkartabiliriz. Seçimleri yaptıktan sonra devam tuşu ile ilerliyoruz.

VLite İle Windows 7 Hazırlama (Katılımsız)

Adımlarımızdan “İnce Ayarlar” sekmesine geldiğimiz zaman , User Account Control(UAC) , Gizli doya ve klasörleri göster veya gösterme gibi ince ayarlamalar mevcut.

VLite İle Windows 7

Bir sonraki adımımız “Katılımsız” sekmesi. Burada ; ürün anahtarımızı , bilgisayar adımızı , bağlı olduğumuz network’u ve sözleşmeyi kabul etme gibi kurulum sırasında sorulan soruları ve seçenekleri işaretleyip kurulum yaparken hiçbir detaya takılmadan ilerlemesini sağlayabiliriz. Ayrıca bölgesel dil , klavye ve saat dilimlerini de bu bölümden ayarlamaktayız.

VLite İle Windows 7 Hazırlama (Katılımsız)

Son adımımızda , yapmış olduğumuz katılımsız kurulumu ISO haline getirmeye geliyor. Buradaki seçeneklerden DVD’mizin etiketini girebilir , isteğe bağlı part’lara bölebiliriz.

VLite İle Windows 7 Hazırlama

Son olarak ISO oluştur butonuna tıklayarak ISO kalıp dosyasını nereye oluşturacağımızı belirtip kaydediyoruz.

VLite İle Windows 7 Hazırlama (Katılımsız)

Gördüğünüz gibi vLite ile katılımsız kurulum hazırlamak ve oluşturmak , hem basit hem de en ince ayrıntısına kadar işletim sistemimizi özelleştirmemizi sağlıyor. Böylece büyük bir iş yükünden kurtulmuş oluyorsunuz. Kullanacak olanlara şimdiden rahatınıza bakın diyebilirim.