Yeşilin Her Tonu Bartın Kumluca

Yeşil, Mavi ve Endemik Bitki örtüleri ile Türkiye’mizin nadir bölgelerinden olan Bartın Kumluca’dan bahsedeceğiz. Öncelikle Bartın hakkında kısaca bilgi verelim. Batı Karadeniz bölgesinde doğal güzellikleri, tarihi yapıları, mağaraları ve doğal plajları ile ilgi çekmektedir. Üç tane ilçesi muvcuttur. Bunlar Ulus, Amasra ve Kurucaşile’dir.

Kumluca Hakkında Genel Bilgi:

Batısında Kozcağız, Doğusunda Abdipaşa, Kuzeyinde ilimiz Bartın Güzeyinde Safranbolu ile çevrelidir. Genel olarak Kumluca Düz bir arazi üzerine kurulu olup köyleri dağlık ve orman arazisi olup eğimlidir.

Kumluca’da Bir Adet sağlık Ocağı (A.S.M), Jandar ma Karakolu, 3 Adet orman işletme şefliği, Ziraat Bankası, Ptt şubesi çeşitli Stk’lar bulunmaktadır. Eğitim olarak 1 tane İlkokul 1 tane Yatılı Bölge Okulu (YİBO) 1 tane Çok Programlı Lisesi ve İmam Hatip Ortaokulu mevcuttur.

İklim ve Bitki Örtüsü

Karadeniz iklim özelliklerini taşımakla beraber, Her mevsim yağışlı yazlar sıcak kışlar soğuk ve kar yağışlıdır.

Nüfus:

1912 – 2000 yılları arası: 2892

2007 (ADNKS) GÖRE 2393’tür.

Kumluca’ya Ulaşım

Batı yönünden Bolu Yeniçağa-Mengen-Devrek-Çaycuma- Bartın-Kozcağız karayolu ile ve doğu yönünden  Karabük-Safranbolu-Abdipaşa karayolu ile sağlanmaktadır.

Kumluca’da Gezilecek Yerler

Gezen Yaylası merkeze 8 km uzaklıktadır. Beldede Alabalık tesisleri mevcut olup dışarıdan gelen vatandaşlarımıza hizmet etmektedir. Cal Alabalık Tesisleri Gezen yaylası yolu üzerindedir. Zafer Alabalık tesisi Beldemize bağlı Zafer köyünde’dir. Zafer Alabalık tesisinde gölet içerisinde yüzen kamelyalar mevcuttur. Doğanın bize sunduğu son yerimiz ise Aksu ve Karasu şelaleleridir. Karasu Şelalesi Fotoğraf ve doğa tutkunları görülmeye değer bir destiasyondur.

Aksu şelalesi kumlucaya 18 km uzaklıktadır.

Kumluca yöresinde, Acı Bal(tüketirken mutlaka dikkatli olunmalıdır.), Pekmez, Pestil, Manda Yoğurdudur. Cuma günleri Pazar kurulmaktadır yöreye özgü çeşitli sebze ve meyveler yerli halk tarafından üretilip satışa sunulmaktadır.

Yöreye Özgü Yemek Tarifimiz ile yazımızı sonlandırıyoruz.

Yumurtalı Isput 

Malzemeler:

1 kg. ısbut,
100 gr. margarin,
3-4 adet yumurta,
2 baş soğan,
50 gr. kıyma veya pastırma,
yeterince tuz ve karabiber.

Hazırlanışı:

Isbutlar iyice yıkanır, atık kısımları kesilip ayıklandıktan sonra 2 cm. uzunluğunda olabilecek şekilde doğranır. Tencereye konulan ısbutların üzerini örtecek kadar su konularak ateşte pişirilir. Haşlana ısbutlar ılıyınca avuç içinde sıkılarak başka bir kaba alınır. Ayrı bir tencerede de yağ eritilerek önce doğranan soğanlar kızarıncaya kadar birlikte kavrulur. Bu kez diğer kaptaki ısbutlar soğan veya kıyma tenceresine konularak birkaç dakika daha kavrulduktan sonra içine yumurtalar kırılıp yeterince tuz ve karabiber ilave edilerek karıştırılır.Yumurtalar pişince yemek ateşten indirilir. Sıcak olarak servis yapılır.

Kumluca’dan Kareler

Detaylı Bilgi İçin Kumluca Belediyesinin Web Sitesini Ziyaret Edebilirsiniz.

Translate »