Windows 7 Easy Transfer Nasıl Yapılır?

Yeni bir işletim sistemine geçerken veya yeni bir bilgisayar aldığımızda , yapmak istediğimiz işlemlerden biride kişisel verilerimizi yani yedek aldığımız dosyaları yeni sisteme aktarmak olacaktır. Biz kullanıcı olarak almaya çalıştığımız yedek işlemlerinde çoğunlukla sorunlarla karşılaşmışızdır. Bunun nedenlerinden biride nitelikli bir yedek alma işlemi yapamamızdandır. Windows Easy Transfer (Kolay Aktarım) , bu sorunlarımızı en aza indirerek bize nitelikli ve sorunsuz bir transfer işlemi gerçekleştirir.

Easy Transfer’in taşıyacağı veriler arasında ; bilgisayarınızdaki seçtiğiniz profiller , dokümanlar ve programlar yer almaktadır. Burada Dikkat Edilmesi gereken husus ; programların taşınması sırasında , registry ayarlarınız kaybolacaktır ve sistem bazlı dosyaları olan bazı programlarınız çalışmayacaktır.

Windows Easy Transfer, Windows 2000’den Windows 7’ye kadar var olan bir özelliktir. Gerek eksikliklerinden ,  gerek duyulmamasından dolayı çoğu kullanıcının tanışmadığı bir özelliktir.

Şimdi adım adım bir transfer işleminde neler yapılması gerektiğini görelim ;

Windows Easy Transfer (Kolay Aktarım)’ı açmak için ;

Denetim Masası => Yedekleme Ve Geri Yükleme ‘ sekmesine gelinir. Ve Aşağıdaki Windows Kolay Aktarım butonuna tıklanarak giriş yapılır.

Windows 7 Easy Transfer

Açılış sayfası olarak önünüze ara yüz olarak transfer aracımız gelecektir. İlerlemek için “ileri” butonuna basıyoruz.

Windows 7 Easy Transfer

Burada bize sunulan 3 tene seçenek var.

1- Kolay Aktarım Kablosu kullanarak = Bu kablo aktarma yapılacak bilgisayarlar arasında direk bir bağlantı oluşturan , hızlı ve özel USB kablolardır.

2-Bir Ağ kullanarak= Bilgisayarlarınız arasında var olan bir ağ bağlantısı var ise kullanılır.

3-Dış bir sabit disk veya USB flash sürücü kullanarak = En çok kullanılan ve güvenli bir seçenektir.

Windows 7 Easy Transfer

Burada Aktarmak istediğiniz dosyaların kullanıcı bazlı seçimleri gelmektedir.

Windows 7 Easy Transfer Nasıl Yapılır?

Bir üst adımdaki ” Gelişmiş ” seçeneğine tıklanılırsa aşağıdaki gibi bir browser gelecektir. Buradan daha detaylı seçimler yapılabilinir.

Windows 7 Easy Transfer

Transfer yapacağımız bilgisayarımızdaki son adım olarak , karşı bilgisayarın bu klasörü açması için isteğe bağlı (boş bırakılabilir) parola  yazılır ve ardından bu ayarlar kaydedilir.

Windows 7 Easy Transfer

Kaydedilen dosya alınarak transfer yapılacak bilgisayara kopyalanır ve açılır. Açılınca karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelir. Eğer parola yazmış iseniz giriş yapılır ve ileri butonu ile devam edilir.Windows 7 Easy Transfer

Son adımda ise hangi klasörleri almak istediğiniz seçilir ve aktarma işlemi başlatılır.

Windows 7 Easy Transfer

İşlem bittikten sonra ayarların tam olarak yapılandırılması için bilgisayar yeniden başlatılır.

Görüleceği üzere bu işlemleri yaptığınızda güvenli ve sağlıklı bir biçimde dosyalarınızı , profilinizi ve programlarınızı yeni sisteminize aktarmış olacaksınız.