Bir Devrin Battığı Yer ÇANAKKALE

Türk Ordusunun kazandığı destansı zaferlerden sadece birini oluşturmaktadır. Birinci Dünya savaşının en kanlı sahnesi ve düşmanın arkasına bile bakmadan terk ettiği yerdir ÇANAKKALE.

18 Mart 1915 tarihinde şanlı, şerefli zaferimizi dünya aleminde ilan ederken, Çanakkale’nin her cephesinde gönülden savaşan Mehmetçiklerimiz itilaf devletlerinin İstanbul’a geçişine canları pahasına’da olsa izin verilmemiş, İslamın ve Peygamber Efendimizin Müjdelediği “İstanbul mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur.”  Hadisine mazhar olunmuştur ve bu Mukaddes Belde Çan seslerinden korunmuştur.

Peki Çanakkale bizim için neden Önemlidir.

kısa ve özetle anlatmak gerekirse 26.Alay ve 3.Tabur Komutanı Mahmur Sabri Bey Sözleri ile açıklık getirmiştir. Çanakkale için burası İstanbul’un kapısı ve dahi Türkiye’nin ve İslam Alemi’nin Kalbidir.  

Çanakkale’de İslam Düşmanlarının Amacı Neydi

Dünyaya İslam Medeniyetini Yayan ve Adaletle Hükmeden Osmanlıyı Tarih sahnesinden silmek, peki görünürdeki sebebi Osmanlı Devletinin Hüküm sürdüğü topraklardaki verimli tarım  arazileri, Yeraltı ve Yerüstü kaynakları. bu savaş kadim ile modernin Hak ile batılın savaşıdır.

Çanakkale Savaşının Kırılma Anları 

Şavaş esnasında birçok kahramanlık destanı yaşanmış ve bizim hatıralarımızda kalanlardan bir kaçını sizinle paylaşalım bir çoğunuz hatırlayacaktır.

  • Nusret mayın gemisinin döşediği 26 mayının (Birleşik Donanma Yani İngilizler) hattını geçen Ocean zırhlısını tek topla batıran Seyit Onbaşı
  • Ezineli Yahya Çavuş’un bir takım askerle (63 kişi) 3 – 4 alay düşman askerlerine karşı verdiği mücadele (5000-6000 kişi)
  • Alay’ın, kumandanı Yarbay Hüseyin Avni Bey dahil tamamen şehid olana kadar gösterdiği gayret savaşın kırılma noktalarından birkaçıdır.

Çanakkale Savaşında verilen zayiatlar

İtilaf devletleri savaşa Yarım Milyon askerle katılmış ve yarısında fazlası zayi olmuştur. Türk Birlikleri ise 500 bine yakın olmakla birlikte yarısından fazlası şehit olmuştur. Bu rakamlar kesin değildir, Çeşitli kaynaklar neticesinde bu sayı aralığında olduğu tahmin edilmektedir.

Mekanlarınız Cennet Olsun.

Çanakkale Savaşının Kısaca Sonuçları Türk ve Dünya Tarihi Açısından?

İngiltere ve Fransa’dan yardım alamayan Çarlık Rusya’sı devrilmiş.

İngiliz ve Fransız sömürgeciliği sekteye uğramış ve sömürgelerin kurtuluş fikri canlanmıştır.

Bizim tarafımızda ise milli ve manevi duygularımızı pekiştiren bu zaferin ağır bedelleri olmuştur. Eğitimli ve genç neslimizi kaybetmekle hâlâ savaşın acı sonuçlarını yaşamaktayız.

İstiklal Marşımız

 

Translate »