Bios Nedir?

Bios (Basic Input Output – Temel Giriş Cıkış Sistemi) kelimelerinin baş harfini teşkil etmektedir. BIOS bazen Rom BIOS olarakta telafuz edilir.Tüm bilgisayar donanımları çalışmak için bir arabirimin sunduğu yazılımdan faydalanır. Bios kendi içindeki yazılım ile bilgisayarı başlangıçta bir sabit disk disket sürücü, cd ROM – dvd ROM ile kullanıma açar. Bundan dolayı bios için küçük işletim sistemi tabiride kullanılır.

Bios temel olarak dört bölümden oluşur.

  • Power-On-Self-Test

Power-On-Self-Test yada POST başlangıçta bir dizi sistem testini gerçekleştirir. ve neticede bilgisayarı kullanıma açar.

  1. POST işlemi çeşitli testlerden oluşur.
  • Anakart üzerindeki donanımları test eder.
  • Genişleme yuvalarına takılan kartları test eder.
  • Eğer herhangi bir problem ile karşılaşırsa bilgisayarın içindeki speaker (hoparlör) ile beep (bip) sesi çıkarılır.
  • Ayrıca ekranda hata mesajı görüntülenir.
  1. BİOS Setup Utility

BİOS Setup Utility, sistem konfigürasyon verilerinin girilmesini, değiştirilmesini ve kaydedilmesini sağlar. Birkaç ekrandan meydana gelen bu utility uygulaması ile sabit disk ve disket sürücü tipleri ayarlanabilir, tarih ve zaman ayarlanabilir, bellek bekleme süreleri, güç yönetimi ayarlanabilir.

  1. Dahili (internal) Teşhisler

İçsel teşhis ile sistemdeki çeşitli parçalar teşhis edilebilir. Örneğin sabit disklerin otomatik olarak analiz edilerek teşhis edilmesi ve diğer disk hizmetleri bu bölüm tarafından gerçekleştirilir.

  1. Sistem BİOS

Sistem BİOS makina açık olduğu müddetçe kesme tablosunu tutarak kesme isteklerinin düzenli olarak işletilmesini sağlar. Gerek işletim sisteminden gerekse diğer uygulamalardan gelen istekler donanımın anlayacağı komutlara dönüştürülür.

Translate »